Všeobecne

Hlavné mesto: Bern

Kantony: 26

Jazyky:

Nemčina (64%)
Francúzština (20%)
Taliančina (7%)
Rétorománčina (1%)
iné (8%)

Vyznanie: Rímskokatolícke (42%)
Protestantské (35%)
iné
a bez vyznania (23%)

Rozloha: 41 200 km2

Dĺžka hraníc:
celkovo 1 852 km
Rakúsko 164 km
Francúzsko 573 km
Nemecko 334 km
Taliansko 740 km
Lichtenštajnsko 41 km

Vzdialenosť zo severu na juh: 220 km
Vzdialenosť z východu na západ: 346 km

Najvyšší bod: Dufour Spitze v masíve Monte Rosa 4 634 m
Najnižší bod: Lago Maggiore (Ticino) 193 m

Jazerá: 1 484

Ľadovce:
140

Tel. predvoľba: +41 + volané číslo

Napätie: 220 voltov, striedavý prúd, 50 Hz

Počet obyvatel: 7,4 miliónov

Veľké mestá (počet obyvateľov):
Curych: 350 000
Ženeva: 180 000
Basilej: 170 000
Bern: 125 000
Lausanne: 115 000
Winterthur: 95 000
St. Gallen: 70 000
Lucern: 58 000
Lugano: 50 000

 

Štátne sviatky

2010
Nový Rok - 1. januára
Veľký piatok - 2. apríla
Veľkonočný pondelok - 5. apríla
Nanebovstúpenie Pána - 13. mája
Svätodušný pondelok - 24. mája
Národný sviatok - 1. augusta
Boží hod vianočný - 25. decembra
2. sviatok vianočný, Štefana - 26. decembra

2011
Nový Rok - 1. januára
Veľký piatok - 22. apríla
Veľkonočný pondelok - 25. apríla
Nanebovstúpenie Pána - 2. júna
Svätodušný pondelok - 13. júna
Národný sviatok - 1. augusta
Boží hod vianočný - 25. decembra
2. sviatok vianočný, Štefana - 26. decembra

V mnohých oblastiach sa slávia regionálne a miestne sviatky, ako napr. 2. január, 1. máj (sviatok práce), Božie telo, Nanebovzatie atd.

 

Cestovanie do Švajčiarska

Švajčiarsko je malá multikultúrna a multijazyková zem v úplnom srdci Európy. Má spoločné hranice s piatimi štátmi - Nemeckom, Francúzskom, Talianskom, Rakúskom a malým Lichtenštajnským kniežactvom, a leží tak na križovatke kontinentu. Je ústredným bodom medzinárodnej leteckej prepravy, cestnej a vlakovej dopravy a je ľahko dostupné v priebehu niekoľkých hodín z väčšiny európskych metropol a veľkých miest.

Lietadlom
Priame letecké spojenie medzi Slovenskom a Švajčiarskom neexistuje, ale je možné využiť služby spoločnosti Swiss International Air Lines (www.swiss.com).

Zürich – Budapešť, Praha a Vídeň
Basilej – Praha a Vídeň
Ženeva – Praha a Vídeň

Swiss International Air Lines je švajčiarsky štátny dopravca obsluhujúci 90 svetových destinácií v 42 štátoch zo svojho domáceho letiska v Curychu a ďalších medzinárodných letísk v Bazileji a Ženeve.

Curych a Ženeva sú plne integrované do švajčiarskej železničnej siete a majú vlastnú železničnú stanicu. Vlaky odchádzajú do centier týchto miest každých 10 až 20 minút a cesta trvá okolo 10 minút. Každú hodinu odchádzajú z oboch letiskových staníc vlaky intercity a priame spoje do mnohých miest a mestečiek. V Bazileji spája letisko so stredom mesta autobusová linka, ktorá zastavuje hneď vedľa bazilejskej hlavnej vlakovej stanice. Autobusy odchádzajú každých 30 minút a cesta trvá 15 až 20 minút.
www.zurich-airport.com, www.gva.ch, www.euroairpor­t.com

Swiss International Air Lines
- www.swiss.com
Ponúkajú najviac denných spojov z Prahy do Švajčiarska (Curych, Ženeva, Lugano a Bazilej).

Ďalej pravidelné lety do Švajčiarska ponúka:
ČSA - www.csa.cz

Vlakom
Švajčiarsko je vďaka svojej výhodnej centrálnej polohe obsluhované rýchlymi a spoľahlivými medzieurópskymi železničnými spojmi z viac než desiatky zemí. Väčšina súprav zahŕňa jedálne vozne, bary a široký rad ďalšieho vybavenia a pre nočné cestovanie pohodlné lôžkové a lehátkové vozne.

Železničné spojenie so Švajčiarskom prebieha pomocou prestupov v: Brne (CZ), Bruck (H) a Viedni (A). Bohužiaľ cestujúci nemôžu využiť služby slovenských dopravcov, ale môžu využiť služby švajčiarskeho dopravcu SBB (www.sbb.ch), rakúskeho dopravcu ÖBB (www.oebb.at), maďarského dopravcu MÁV (www.mav.hu) alebo českého dopravcu České dráhy , a.s. (www.cd.cz).

Autom
Do Švajčiarska sa najrýchlejšie pomocou auta dostanete po diaľnici cez Rakúsko. Z Bratislavy je najkratšia cesta do Viedne po rýchlostnej ceste E58 alebo po diaľnici A4. Z Viedne pôjdete cez Salzburg, Innsbruck do Feldkirchu na hraniciach so Švajčiarskom pri meste Vaduz.

Švajčiarsko je napojené na rozsiahlu európsku cestnú sieť. Prejazd hraníc je bezproblémový, s minimom zdržania a formalít.
Diaľnice podliehajú poplatkom. Za motorové vozidlá do celkovej váhy 3,5 t sa platí 40 CHF. Diaľničná známka je platná vždy od 1. 12. až do 31. 1. budúceho roku. Známku je možné zakúpiť v ČR v Autoturistu alebo priamo na švajčiarskych hraniciach. Za prejazd tunelmi sa už ďalšie poplatky neplatia. Výnimkou sú hraničné tunely: Mont Blanc 33,20 EUR (41,40 spiatočná) a Grand San Bernardo 29,80 EUR (47,40 spiatočná).
Autom sa do Švajčiarska najlepšie dopravíte cez Nemecko, podľa toho odkiaľ vychádzate a kam smerujete. Všeobecne možno ale odporučiť trasu: Praha-Plzeň-Rozvadov-Norimberk-Stuttgart-Karlsruhe-Basel-Bern pre cestu do západného Švajčiarska a trasu Praha-Plzeň-Rozvadov-Norimberk-Ulm, event. Mnichov-Bregenz pre cestu do východného Švajčiarska.
Najmä v zimných mesiacoch je pre cestu do Wallisu zaujímavé využitie tunela pre autovlaky Lötschberg. Vlak jazdí každých 15 minút a cena za auto vrátane posádky činí 20 CHF (po-čt) a 25 CHF (pi-ne).
Pri plánovaní cesty v zime, ale i na jar, je treba počítať s tým, že nasledujúce horské priesmyky sú uzavreté: Albula, Croix, Flüela, Furka, Gr. San Bernardo, Grimsel, Klausen, Lukmanier, Nufenen, Oberalp, San Bernardino, St. Gotthard, Splügen, Susten, Umbrail. Aktuálny stav zjazdnosti pasov nájdete na
www.strassenin­fo.ch

Požičovňa áut
Požičiate si viac než len auto! Europcar je vedúca požičovňa áut vo Švajčiarsku s viac než 60 požičovnými miestami a širokým výberom vozidiel. Až 3 200 vozov je ihneď pripravených k prenájmu - vždy to pravé auto pre vás máme na
www.MySwitzer­land.com/europ­car

Autobusom
Zo Slovenska poskytuje autobusové spojenie so Švajčiarskom spoločnosť Eurolines (http://www.eurolines.com), ktorá premáva z Bratislavy do St. Gallene, Zürichu, Bazileja, Bernu, Lausanne a Ženevy.

 

Elektrina

Vo Švajčiarsku sa používa napätie 220 voltov (striedavý prúd), 50 Hz. Väčšina elektrických zásuviek vo Švajčiarsku je konštruovaná pre trojkolíkové kruhové vidlice. Bez problémov je možno používať i kontinentálny typ zástrčky s dvomi zaoblenými kolíkmi, štandardne používane u cestovných elektrických spotrebičov. Adaptéry sú k dispozícii vo väčšine hotelov.

 

Telekomunikácie

Než sa vydáte na cestu, skontrolujte, či máte zabezpečený roaming v zahraničí, prípadne ho zariaďte u svojho mobilného operátora. Zástrčky všetkých nabíjačiek sú kompatibilné so zásuvkami vo Švajčiarsku.

Vo Švajčiarsku
Mobilná sieť Swisscom pokrýva viac než 99 % obývanej časti Švajčiarska. Švajčiarsku sieť si váš mobilný telefón na mieste vyhľadá automaticky. Informácie o pokrytí mobilnej siete Swisscom, predného švajčiarskeho mobilného operátora, nájdete na www.swisscom-mobile.ch

Volanie do zahraničia a vo Švajčiarsku
Medzinárodné hovory z každého verejného telefónu musia začínať „00" a ďalej nasleduje volané číslo s kódom krajiny. Napríklad: Česká republika 420, Slovensko 421, Nemecko 49, Francúzsko 33, ďalej potom miestne číslo už bez nuly. Symbol „+" sa objaví, pokiaľ podržíte dlhšie stlačenú klávesu „0". V prípade volania vo Švajčiarsku nie je nutné vytáčať kód krajiny, musíte však vytočiť miestny kód. Napr. pokiaľ voláte Bern, vytočíte „031 1234567".
Telefónne karty v hodnote 10 alebo 20 CHF môžete kúpiť na recepcii v hoteli, na pošte alebo v stánku s tlačou.

 

Dôležité telefónne čísla

Núdzové volanie
117 Polícia v prípade núdze
118 Hasiči
144 Záchranná služba (nie vo všetkých oblastiach)

Informačný servis
1811 Čísla švajčiarskych účastníckych liniek, lekári, divadlá atd.
140 Asistenčná služba pre motoristov
162 Predpoveď počasia
163 Zjazdnosť a stav ciest a priesmykov
187 Lavínový servis
114 Pre volanie do zahraničia v prípade, že nie je možná priama voľba.
0800 80 1141 Volanie do zahraničia na účet volaného, pokiaľ nie je priame spojenie možné.

 

Clo

Povolený bezcolný a nezdanený dovoz na osobu:

Osobné potreby
Napr. oblečenie, spodná bielizeň, toaletné potreby, športové náčinie, fotoaparáty a filmové kamery, kamerové rekordéry, prenosné počítače, hudobné nástroje a iné predmety všeobecného použitia.

Potraviny
Jedlo a nealkoholické nápoje na cestu.

Hotovosť
v prípade dovozu, prevozu a vývozu likvidných prostriedkov (hotovosť, cenné papiere) v hodnote viac než 10 000 CHF musí byť na požiadanie doložený pôvod, účel použitia a nominálny vlastník. Vyhradzuje sa právo prijať opatrenie k potláčaniu zločinu.

Liehoviny a tabakové výrobky
Uvedené limity sa vzťahujú len na osoby staršie 17 rokov:
- 200 cigariet alebo 50 dútnikov alebo 250 gramov fajkového tabaku
- 2 litre alkoholických nápojov (do 15 %) a 1 liter alkoholického nápoja (nad 15 % )

Iný tovar
u iného tovaru určeného k súkromnému používaniu je stanovený celkový limit v hodnote 300 CHF na osobu.

 

Daň z pridanej hodnoty

Daň z pridanej hodnoty, ktorú platíte z tovaru zakúpeného vo Švajčiarsku, činí 7,6 %. V obchodoch môžte požiadať o tzv. Global Refund Cheque (šek na paušálnu náhradu) a žiadať navrátenie zaplatenej DPH. Celková čiastka, ktorú zaplatíte v obchode, musí dosiahnuť aspoň 300 CHF (vrátane DPH). Vaše trvalé bydlisko musí byť mimo územie Švajčiarska a tovar musí byť vyvezený do 30 dní.
www.globalrefund.com

Tri jednoduché kroky k získaniu náhrady vo Švajčiarsku:

Krok 1: Refund Cheque
Pri platení v obchode požiadajte o vystavenie šeku na nezdanený nákup (Refund Cheque).

Krok 2: Opečiatkovanie šeku
Pri opúšťaní Švajčiarska (alebo v poslednom bode, pokiaľ opúšťate Európsku Úniu) ukážte colným orgánom zakúpený tovar, doklad o zaplatení a cestovný doklad a nechajte si opečiatkovať váš šek na nezdanený nákup.

Krok 3: Vrátenie DPH
Ukážte opečiatkovaný šek, váš cestovný doklad a kreditnú kartu v najbližšej pokladni pre výplaty náhrad (Refund Office) a požiadajte o okamžité pripísanie čiastky na určenú kreditnú kartu, príp. o vyplatenie v hotovosti. V prípade niektorých krajín sa možnosti náhrady môžu líšiť.

 

Peniaze

Mena
Oficiálnou menou vo Švajčiarsku je švajčiarsky frank (CHF). Aj keď Švajčiarsko nie je súčasťou Európskej únie, je väčšina cien uvádzaná v eurách, aby mal návštevník možnosť porovnania. Obchodníci môžu prijímať platby v eurách, ale nie je to ich povinnosť. Drobné naspäť dostáva zákazník väčšinou vo švajčiarskej mene.

Švajčiarske franky existujú v nasledujúcich hodnotách:

Mince: 5, 10, 20, 50 stotín (rappov) a 1, 2, 5 frankov
Bankovky: 10, 20, 50, 100, 200, 1 000 frankov

Kreditné karty
Eurocard/Master­Card, VISA, American Express, Diners Club

Najbezpečnejšou a najjednoduchšou formou platenia sú cestovné šeky a kreditné karty. Najpoužívanejšie karty sú Visa, Mastercard a American Express. Mnoho bánk má svoje bankomaty vybavené systémom Cirrus a Maestro. Je vhodné mať malý obnos v hotovosti pre bezprostredné výdaje ako napríklad parkovacie automaty, mestskú dopravu, taxi ap.

Peniaze zmeníte
- vo všetkých švajčiarskych bankách
- na letiskách
- na hlavných železničných staniciach (Western Union)
- vo väčšine hotelov
Švajčiarske banky ponúkajú najlepšie zmenné kurzy pre cestovné šeky alebo hotovosť (len bankovky). Oficiálne zmenárne a hotely môžu požadovať za prevedenie výmeny poplatok.

 

Otváracia doba

Úrady sú otvorené od 8:00 do 12:00 h dopoludnia a od 14:00 do 17:00 h poobede. O víkendoch sú zavreté.

Obchody
Obchody v menších mestách a obciach sú otvorené od 9:00 do 12:00 h dopoludnia a od 14:00 do 18:30 h odpoludnia. Vo väčších mestách nemajú obchody poludňajšiu pauzu a jeden deň v týždni, obvykle vo štvrtok je otvorené do 21:00 h. V Curychu je otvorené v pracovné dni do 20:00 h.
V sobotu zatvára väčšina obchodov medzi 16:00 a 18:00 h.

Banky
Banky sú obvykle otvorené od pondelka do piatku od 8:30 do 16:30. Jedenkrát v týždni majú predĺženú otváraciu dobu. Je treba sa informovať podľa miesta. V sobotu, v nedeľu a cez sviatky je zavreté. Peniaze je možné ale zmeniť na väčšine hlavných vlakových staníc. Hľadajte symbol „Change/Cambio„. Mnoho bank má bankomaty, ktoré prijímajú cudzie platobné karty. Pred odjazdom si zistite vo vašej domovskej banke, či sú vaše karty platné i vo Švajčiarsku.

Pošty
Pošty sú obvykle otvorené vo všedné dni od 8:00 do 12:00 h a od 14:00 do 17:00 h. Pobočky v nákupných centrách majú obvykle rovnaké otváracie hodiny ako nákupné centrá vrátane predĺženej doby jedenkrát týždne. V sobotu majú pošty vo veľkých mestách otvorené od 8:30 do 12:00 h, na dedinách je v sobotu obvykle zavreté. Prosím informujte sa priamo na mieste vášho pobytu. V nedeľu sú všetky pošty zavreté.
Ceny štandardných listov/pohľadníc, max. B5 (250x176 mm) a max. hrúbka 20 mm:

Ceny - služba Priority mail
Váha Európa Ostatné štáty
0-20 g 1,30 CHF 1,80 CHF
21-50 g 2,40 CHF 3,50 CHF
51-100 g 3,50 CHF 4,70 CHF
(október 2009)

 

Nakupovanie

Švajčiarske prvotriedne výrobky robia zo Švajčiarska nákupný raj. Vo väčšine obchodov sa dohovoríte anglicky. Akýkoľvek pobyt v tejto zemi nebude úplný bez nákupu slávnych švajčiarskych hodiniek. Ušľachtilé hodinky dostanete v nekonečne mnohých variáciách a sú obvykle lacnejšie než v iných krajinách. Bucherer, najväčší a najznámejší predajca, ponúka širokú škálu hodiniek od 50 do 100 000 CHF. www.bucherer.ch

Čokolády sú v ponuke v najrôznejších veľkostiach, tvaroch a chutiach. Výbornými tipmi na nákup sú tiež: látky, výšivky, krásne vreckovky, plátno, kontrolné prístroje, kresliace nástroje,viacú­čelové vreckové nože (www.victorinox.ch), hracie skrinky, výrobky z dreva a keramiky a iné ručne vyrábané darčeky, ale tiež starožitnosti a knihy o umení.

 

Gastronómia

Curych: teľacie medailóniky v smotanovej omáčke s „rösti" - dozlata opečenými strúhanými zemiakmi, tradičnú švajčiarsku špecialitu. Bern: údené bravčové, klobásky a kyslá kapusta. Ženeva: Filety z okúňa a pstruha. Lausanne: miestne klobásky s pórom a zemiakmi. Ticino: polenta, rizoto a cestoviny. Kdekoľvek: chrumkavý chlieb, skvelé syry a džemy na raňajky... a samozrejme pravé müsli. Vyskúšajte slávne fondue, raclette alebo syrové koláčiky. Jedlá môžu byť ľahké - vynikajúce sušené mäso z Graubündenu alebo čerstvé jazerné ryby, ale i výdatnejšie - klasické klobásky alebo delikátne mäsá. Ochutnajte z palety našich syrov, napríklad Tete de Moine. Nezabudnite na dezert, ktorý iste zavŕši váš pôžitok z jedla!

 

Prepitné

Poplatok za služby je obvykle započítaný do účtu v reštaurácii i hoteli, rovnako ako do jazdného taxi služby. Mimoriadne prepitné nie je očakávané, ale je vítané.

 

Pasové a vízové predpisy

Pre informácie o vízach, povolení k trvalému či pracovnému pobytu a o obchodných záležitostiach sa obráťte na Švajčiarske veľvyslanectvo alebo konzulát vo vašej zemi alebo sa informujte na stránkach
www.bfm.admin.ch

 

Teploty

Klima je mierna, od marca do júna a od septembra do decembra sa priemerná teplota pohybuje medzi 5 °C a 22 °C. Od júna do augusta kolíše denná teplota medzi 18 a 28 °C a v januári až februári v rozmedzí -2 °C až +7 °C. Teploty sú závislé na nadmorskej výške. Nie je tu výnimočne horúco ani vlhko. Južné Švajčiarsko má subtropickú vegetáciu a celoročne príjemné klímu.

 

Bezpečnosť, zdravie, poistenie

Kriminalita vo Švajčiarsku patrí medzi najnižšie zo všetkých priemyselných zemí sveta. Napriek tomu sa vždy vyplatí si na rušných miestach strážiť peňaženky a batožinu. Bez obáv sa môžte stravovať v reštauráciách - podávané jedlá i nápoje sú hygienicky nezávadné, rovnako ako voda z kohútika. Imunizácia proti infekčným chorobám sklame vtedy, ak pobývala dotyčná osoba v 14 dňoch pred príchodom do Švajčiarska v infikovanom prostredí. Dôrazne odporúčame uzavrieť osobné cestovné poistenie, ktoré sa vzťahuje na úraz poistenca, chorobu, stratu alebo poškodenie batožiny, osobných vecí a na storno poplatky.

 


Verejná doprava

Švajčiarsky dopravný systém

Ktokoľvek, kto už navštívil Švajčiarsko, vám povie, že verejná doprava vo Švajčiarsku patrí k tomu najlepšiemu, čo vo svete existuje. Rýchle, dokonale fungujúce a časté, také sú spojenia i do tých najvzdialenejších miest. Vlaky, autobusy, lode a systém mestskej dopravy vytvára hustú sieť, ktorá návštevníkov a obyvateľov dopraví, kamkoľvek si prajú.
Najlepší spôsob ako poznať Švajčiarsko je kúpiť si Swiss Pass. Ten vás oprávňuje k neobmedzenému využitiu siete železničnej, autobusovej, lodnej a mestskej dopravy a zahŕňa tiež cestu po legendárnych panoramatických trasách Švajčiarska, ako Ľadovcový expres, Bernina Express, Golden Pass Line alebo Wilhelm Tell Express.
Swiss Pass tiež platí ako Swiss Museum Pass a oprávňuje vás k voľnému vstupu do viac než 450 múzeí vo Švajčiarsku. A so Swiss Passom dostanete tiež 50% zľavu na väčšinu horských dráh a lanoviek.
Ponúkajú sa ešte ďalšie zľavy so Swiss Passom pre 2 a viac osôb cestujúcich společne (Swiss Saver Pass) alebo pre mladých cestujúcich do 26 rokov (Swiss Youth Pass). Pre návštevníkov, ktorí chcú zostať v jednej konkrétnej oblasti Švajčiarska odporúčame Swiss Transfer Ticket (zahŕňa spiatočnú cestu z letiska/od hraníc do vašej cieľovej destinácie) alebo Swiss Card (podobne ako Swiss Transfer Ticket + 50% zľava na ďalšie lístky). Deti do 16 rokov cestujú s aspoň jedným z rodičov, ktorý je držiteľom niektorého z cestovných lístkov Švajčiarskeho dopravného systému, úplne zadarmo.
Cestovný lístok Švajčiarskeho dopravného systému vás takisto oprávňuje k zľavám na prehliadky miest so sprievodcom v siedmych švajčiarskych mestách, na ubytovanie v hoteli a ďalšie služby Bonus partnerov.
Podrobné informácie o Švajčiarskom dopravnom systému nájdete na stránkach www.swisstravelsystem.ch, kde je tiež uvedený vyčerpávajúci zoznam predajných miest.
Nasledujúce ceny lístkov sú uvedené vo švajčiarskych frankoch, ceny v eurách sú orientačné a sú prepočítavané aktuálnym kurzom. Viac informácií získate u vášho najbližšieho predajcu alebo na stránkach www.swisstravelsystem.ch.

Lístky Swiss Travel System vystavujú a informácie podávajú všetky pobočky nasledujúcich cestovných kancelárií.

V Českej Republike:

 

Na Slovensku:

 

Cenník

SWISS PASS 2. trieda 1. trieda
4 dni
266 CHF | 185 EUR 399 CHF | 278 EUR
8 dní
384 CHF | 268 EUR 576 CHF | 402 EUR
15 dní
465 CHF | 324 EUR 698 CHF | 486 EUR
22 dní
536 CHF | 373 EUR 805 CHF | 560 EUR
1 mesiac
590 CHF | 411 EUR 885 CHF | 617 EUR

 

SWISS SAVER PASS 1 2. trieda 1. trieda
4 dni
226 CHF | 157 EUR 339 CHF | 236 EUR
8 dní
326 CHF | 228 EUR 490 CHF | 342 EUR
15 dní
395 CHF | 275 EUR 593 CHF | 413 EUR
22 dní
456 CHF | 317 EUR 684 CHF | 476 EUR
1 mesiac
502 CHF | 349 EUR 752 CHF | 524 EUR

 

SWISS YOUTH PASS 2 2. trieda 1. trieda
4 dni
200 CHF | 139 EUR 300 CHF | 209 EUR
8 dní
288 CHF | 201 EUR 432 CHF | 302 EUR
15 dní
349 CHF | 243 EUR 524 CHF | 365 EUR
22 dní
402 CHF | 280 EUR 604 CHF | 420 EUR
1 mesiac
443 CHF | 308 EUR 664 CHF | 463 EUR

 

SWISS FLEXI PASS 2. trieda 1. trieda
3 dni v 1 mesiaci
254 CHF | 178 EUR 381 CHF | 267 EUR
4 dni v 1 mesiaci
308 CHF | 215 EUR 462 CHF | 323 EUR
5 dní v 1 mesiaci
356 CHF | 249 EUR 534 CHF | 374 EUR
6 dní v 1 mesiaci
405 CHF | 283 EUR 608 CHF | 425 EUR

 

SWISS SAVER FLEXI PASS

2. trieda 1. trieda
3 dni v 1 mesiaci
216 CHF | 151 EUR 324 CHF | 227 EUR
4 dni v 1 mesiaci
262 CHF | 183 EUR 393 CHF | 275 EUR
5 dní v 1 mesiaci
303 CHF | 212 EUR 454 CHF | 318 EUR
6 dní v 1 mesiaci
344 CHF | 241 EUR 517 CHF | 361 EUR

 

SWISS CARD 3

2. trieda
186 CHF | 130 EUR
1. trieda
261 CHF | 182 EUR

 

SWISS TRANSFER TICKET 4

2. trieda
130 CHF | 91 EUR
1. trieda
197 CHF | 137 EUR

 

SWISS HALF FARE CARD 5

platné po dobu 1 mesiaca
110 CHF | 77 EUR


1) Úsporná formulka: platí od dvoch osôb cestujúcich spoločne (cena za osobu)
2) Pre cestujúcich do 26 rokov veku
3) Vo Švajčiarsku sa dá kúpiť len na letiskách a hraničných staniciach
4) Nepredáva sa na staniciach vo Švajčiarsku
5) Predaj vo Švajčiarsku a u predajcov Swiss Travel System v ČR

Rodinný cestovný lístok zdarma (Free Swiss Travel System Family Card):
Deti vo veku od 6 do 16 rokov cestujú v doprovode aspoň jedného z rodičov zdarma. Deti vo veku od 6 do 16 rokov, ktoré necestujú v doprovode rodičov, dostanú zľavu 50 % na všetky lístky Swiss Travel System.

Cestovné doklady sa platia v mene krajiny vydania v prepočte aktuálnym kurzom. U cien uvedených v EUR sa jedná o nezáväzné orientačné ceny, vo Švajčiarsku platia pevné ceny v CHF uvedené v tabuľke (pri platbe v EUR prepočet podľa denného kurzu).

Ceny a cestovné poriadky sú platné pre rok 2011.
Zmeny vyhradené.


Cestovné lístky Swiss Travel System môžu využívať osoby s miestom trvalého bydliska mimo Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Ako doklad platí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Foto nie je potreba. Zoznam miest, kde môžte lístky kúpiť a získať informácie, nájdete na stránke 33, mapa s vyznačenými trasami, na ktorých lístky platia a v akom rozsahu, je v zadnej časti tejto brožury.

Predajné miesta, on-line rezervácie a ďalšie informácie tiež na www.swisstravelsystem.ch.

 Váš kontakt vo Švajčiarsku:

Switzerland Tourism,
P.O.Box,
CH-8027 Zürich,
Tel: +41 1 288 11 11;
Fax: +41 1 288 12 05;
info@switzerland.com