To nejlepší z Wallisu.

Aletschský ledovec / světové dědictví UNESCO

Světové dědictví UNESCO Jungfrau-Aletsch je prvním přírodním dědictvím v Alpách. Uprostřed této překrásné krajiny leží Aletschský ledovec, největší ledovec v Alpách.

Stockalperschloss a Stockalperweg

Nádherný zámek Stockalperschloss v Brigu s přilehlou zahradou je jedním z největších zámeckých komplexů ve Švýcarsku. Odsud se lze vydat po cestě Stockalperweg, staré soumarské stezce přes Simplon do Itálie.

Matterhorn

Nejfotografovanější hora světa a symbol Švýcarska. Kdo tuto majestátní nádheru v Zermattu neviděl, ten ve Švýcarsku jako by nebyl.

Termální lázně Leukerbad

V Leukerbadu prýští denně 3,9 milionů litrů vody o teplotě až 51 °C do celkem 30 bazénů. Tato koupací vesnice je díky tomu největším termálním a wellness letoviskem v Alpách.

Pfyn-Finges

Přírodní park Pfyn-Finges není jen jedním z největších souvislých borových lesů v Alpách. Je také jednou z nejvýznamnějších oblastí chráněných niv a luhů a chovným místem obojživelníků národního významu.

Přehrada Grande Dixence

Nejznámější přehradní nádrž ve Wallisu je Grande Dixence. Jako nejvyšší gravitační přehrada světa je v každém ohledu přehradou rekordů.

Val d’Hérens

Val d’Hérens s rustikálními vesničkami a výjimečnou biosférou představuje pravý a divoký Wallis. Odsud také pocházejí slavné krávy plemene eringer, které spolu soupeří o hierarchii ve stádě.

Sion (Valère a Tourbillon)

Sion, hlavní město Wallisu, je nejstarším městem Švýcarska. Vysoko nad ním trůní dva hrady Valère a Tourbillon.

Římské město Martigny

Město kdysi podmaněné Římany nabízí mnoho historických památek, například impozantní amfiteátr. Navíc se ve městě v ohybu Rhôny nachází Fondation Pierre Gianadda, jedno z nejvýznamnějších muzeí umění ve Švýcarsku.

Chov bernardýnů v Hospiz Grand St. Bernard

Slavný bernardýn Barry, který měl zachránit přes 40 lidských životů, žil právě zde nahoře. A jeho potomci jsou tu stále.

Raclette

Walliský sýr – vyrobený z čerstvého alpského mléka – je tradičním pokrmem v kantonu Wallis. Nejlepší požitek z přírody walliských hor.Suonen – tepny walliského zemědělství.

Suonen jsou staré vodní kanály, která po staletí svádějí vodu z ledovců a zavlažují políčka v suchém Wallisu. Byla a jsou i dnes pojistkou života walliských farmářů. Jedinečné stavby, které se ve francouzsky mluvící části Wallisu nazývají „bisses“, se proplétají skalními soutěskami a lesy. Některé kanály jsou neznámého původu, jiné byly vybudovány ve středověku. Užijte si pěší výlety podél těchto typických walliských vodních koryt a obdivujte důmyslnost stavbařů starého Wallisu. Parádním příkladem je Suone Ayent: Zavlažuje pastviny a vinice Ayent a Grimisuat, a to buď tradičním nebo postřikovým způsobem, a ústí do rybníka Revouire. Staré konstrukce byly částečně znovu opraveny, jako například koryto v údolí Lienne, na Torrent-Croix nebo v „trpasličím průchodu“, který se táhne v závratné výšce po strmé skalní stěně.Walliské královny.

Ve Wallisu se chová světově unikátní plemeno skotu eringer. Tato robustní zvířata jsou zvláštní v tom, že o hierarchii ve stádu bojují. Nejen místní jsou ohromeni a nadšeni, když do sebe svalnaté krávy eringer při soubojích narážejí rohy. Podívaná takových kravských zápasů se stala proslulá daleko za hranicemi země a momentálně zažívá opravdový rozmach. Kromě 10 oficiálních soubojů krav v ringu, během kterých se mohou krávy kvalifikovat do finále v Aproz, se ještě koná bezpočet menších „bojových festivalů-stechfestů“, které jsou oblíbené jak u místních, tak u hostů. Souboje, které se pořádají v průběhu roku, přitahují úctyhodné množství lidí. Odhadem přijde na tyto jinak zcela klidné soutěže až 50 000 diváků; z toho přes 10 000 se jich sejde jen u kantonálního finále, které se letos uskuteční 4. a 5. května.


Brožura Wallis - léto (2013)

Nejnovější brožuru si můžete objednat nebo stáhnout na http://www.mojesvycarsko.com/…is-leto-2013.


Aletsch Arena.

Aletschský ledovec – nejdelší ledovec v Alpách
Aletschský ledovec tvoří srdce oblasti švýcarských Alp Jungfrau-Aletsch zapsané na seznam přírodního dědictví UNESCO a se svými 23 kilometry je nejdelším ledovcovým proudem v Alpách. Na jeho jižní straně tvoří střediska Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp spolu s Fieschem prázdninovou oblast Aletsch Arena. Ráj pěší turistiky s více než 100 km pěších tras a jedinečnými vyhlídkovými místy jako Moosfluh (2 333 m), Bettmerhorn (2 647 m) a Eggishorn (2 869 m) s výhledem na Aletschský ledovec a výjimečný walliský svět hor s čtyřtisícovkami a nejslavnější horou světa – Matterhornem! Aletsch Arena nabízí přes 100 km pěších turistických tras a 100 km tratí pro horská kola. K zastavení zvou také jezera Blausee a Bettmersee a různá dětská hřiště. Trochu exkluzivnější je golfové hřiště na Riederalpu a lanové parky v Bettmeralpu a Fieschi, které spolu s nabídkou paraglidingu na Fiescheralpu zaručují, že se nikdo nebude nudit.
V Aletsch Aréně se najde pro každého něco.

Více o Aletsch Areně čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…letsch-arena


Saas-Fee / Saastal.

Svobodná prázdninová republika Saas-Fee Osvoboďte se od dovolené bez slunce a sněhu. Staňte se občanem svobodné prázdninové republiky Saas-Fee. Jižní klima, jedinečná flóra, množství výletních cílů: V údolí Saas je léto krásné jako nikde jinde. Proto jsme vyhlásili nezávislost od běžných prázdninových středisek a nazvali se Svobodnou prázdninovou republikou Saas-Fee – jedinečný svět ledovců uprostřed impozantních horských velikánů, mezi nimi 18 čtyřtisícovek.
Přesto žádný strach, nejen pokořitelé vrcholů si užijí naši republiku. Na 350 kilometrech pěších tras, na alpském golfu, při folklórním večeru nebo krmení svišťů zapomenou na svůj každodenní život i všichni ostatní. Když k nám pojedete, měli byste být také lační po slunci, protože naše jižní klima se čtyři dny z pěti stará o vysněné počasí. Užijte si ho. Například v nejvýše položené otáčivé restauraci světa. Nebo u idylického jezera Kreuzbodensee. Nebo tak, že budete obdivovat působivé panorama Alp a přemýšlet, proč jste cestu do tohoto ráje nenašli už dříve.

Více o Saas-Fee čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…-fee-saastal


Zermatt.

Zermatt Matterhorn – destinace pro požitkáře Zermatt, to je nejslavnější horské městečko s nejfotografovanější horou světa. Zde se setkávají alpinisté, lyžaři, požitkáři a milovníci přírody. Městečku na úpatí Matterhornu dominuje alpská scenérie. Ve výšce 1 620 m n. m., v okolí zermattského nádraží, kvetou horské květiny, zatímco nahoře na ledovcích leží věčný sníh. Více než 400 kilometrů pěších turistických tras vede po červeno-bíle značených stezkách okolo jezer a skrz modřínové a borové lesy. Ve dvou jezerech se na klidné hladině zrcadlí silueta Matterhornu. Ukazují se kozorožci, kamzíci a svišti. Nahoře, kde je zapotřebí hlavně jistý krok a ne strach z výšek, zpřístupňují modro-bíle značené trasy alpskou krajinu, kterou tvoří ledovce, skály a občas sem přiletí orli. Alpinisty to táhne ještě výš. Breithorn (4 164 m) je nejjednodušší čtyřtisícovkou a výstup na něj trvá ze stanice Matterhorn glacier paradise (3 880 m) necelé tři hodiny. Jelikož trasa na jeho vrchol vede po ledovci, doporučuje se stoupat v doprovodu místního horského vůdce. Letní lyžařský areál na ledovcích Theodul a Furgg zahrnuje přes 21 kilometrů sjezdovek a přitahuje lyžaře a národní týmy z celého světa.
Více o Zermattu čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…t-matterhorn


Leukerbad.

Uprostřed fascinujících walliských horských panoramat leží ve výšce 1 400 metrů největší termální a wellness letovisko Alp: Leukerbad. 3,9 milionů litrů vody o teplotě 51 °C se v 30 soukromých a veřejných termálních lázních denně stará o blaho a radost z koupání. Leukerbadská scenérie hor potěší i milovníky sportu. Ať už při objevování pěších turistických tras, zdolávání nejstrmější via ferraty ve Švýcarsku, na horském kole nebo při horolezectví – výběr je jen na vás.
Více o Leukerbadu čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…21-leukerbad


Nendaz.

Jedinečné zážitky v Nendaz
Konečně dovolená! Nechte každodenní život za sebou a otevřete se novým zkušenostem a vzrušujícím setkáním. Vysoko nad slunným údolím Rhôny vám v Nendaz nabízíme jedinečné prázdninové zážitky. Velkolepé panorama láká k odpočinku a relaxaci – načerpejte novou energii! Obyvatelé Nendaz se těší, že vás v létě přivítají a připraví vám ojedinělé a originální zážitky.
Více o Nendaz čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…k/122-nendaz


Veysonnaz.

Díky výjimečným panoramatům je Veysonnaz vynikajícím vyhlídkovým bodem v Alpách. 300 km značených pěších tras nabízí turistům a bikerům skvělé výletní možnosti. Nejznámější z nich je jistě suonen Bisse de Vex. V červenci a srpnu nabízí Sun&Fun Club spoustu sportovních aktivit v přírodě (horolezectví, horská cyklistika, pěší turistika, plážový volejbal, tenis...). Veřejný bazén a wellness.
Více o Veysonnaz čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…69-veysonnaz


Martigny.

Martigny, uhnízděné v ohybu Rhôny mezi vinicemi a ovocnými sady, je nejdynamičtějším městem Wallisu: nadace Pierre Gianadda a její výstavy, park soch a automobilové muzeum, pálenice Morand a její slavná Williamine ©, muzeum bernardýnů a jeho legendární psi nebo walliský podzimní veletrh „Foire du Valais“, velké každoroční setkání s 200 000 návštěvníky.
Více o Martigny čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…540-martigny


VERBIER St-Bernard

V regionu VERBIER St-Bernard vás v létě očekává 950 km pěších tras pro toulání 100% čistou přírodou. Rodiny, sportovci a vyznavači dlouhých túr – ti všichni tu pro sebe najdou túry dle svého gusta. Na 500 km tras pro horská kola, 28 cross-country túrách a 5 downhillových sjezdech si na své přijdou všichni bikeři. Pro výjezd využijte lanovky, doprava vašeho kola je gratis. Horské kolo, sjezdové kolo, elektrokolo nebo kolo na túry – výběr je na vás! V regionu se to hemží kulturními perlami, od moderního umění po kulturní dědictví. K nejvýznamnějším patří průsmyk Grand St-Bernard s hospicem a bernardýny.
Více o VERBIER St-Bernard čtěte na http://www.mojesvycarsko.com/…r-st-bernard


Top akce.

30. 6. 2013.........­.............­...... Schwingfest – švýcarský zápas, Leukerbad
18. 7. / 25. 7. / 8. 8. 2013.... Letní bleší trh, Veysonnaz
26.–28. 7. 2013.........­............ Mezinárodní festival alpských rohů, Nendaz
1. 8. 2013.........­.............­........ Velký ohňostroj u příležitosti švýcarského státního svátku
9.–11. 8. 2013.........­.............. Swiss Food Festival, Zermatt
1. 9. 2013.........­.............­........ Chüefladefäscht – podzimní alpský festival
8. 9. 2013.........­.............­........ Nostalgische Genussmeile – život a gastronomie v dávných dobách, Saas-Fee
21.–22. 9. 2013.........­............ Bagnes Capitale de la Raclette – sýrový festival