Naozajstný tajný tip! Na tejto trihodinovej túre objavíte novú tvár zeme: od Charmey s jeho wellness a termálnymi kúpeľmi po Gruyere s hradom, starým mestom a ukážkovou syrárňou. Ako súčásť trasy SchweizMobil Alpenpanorama Route vás prevedie prekrásnou krajinou budúceho prírodného parku Gruyere Pays-d'Enhaut, okolo fjordovitej priehradnej nádrže Montsalvens a súteskou Jaunbachschlucht s dobrodružnými drevenými mostmi a skalnými galeriami.- Wellness a gastronómia

3 hodiny 50 minút


Ďalšie informácie na stiahnutie sú k dispozíci TU (v anglickom jazyku).


Táto trasa je jedno veľké pokušenie: božskou čokoládou Maison Cailler v Brocu počínajúc a legendárnym syrom v Gruyeres končiac.

Ťažko existuje trasa, ktorá by si väčším právom zaslúžila titul „pôžitkárska cesta" než Chemin du Gruyere. Už vo východiskovom bode v Charmey (s)vedie návštevníka táto pestrá trasa do wellness a zábavných termálnych bazénov, ktoré v srdci vzhľadného mestečka sľubujú vodnú zábavu a relaxáciu. Cesta ďalej sleduje jazero Lac du Montsalvens so zátočinami nie nepodobnými fjordom, než sa za jeho hrádzou ponorí do pôsobivej tiesňavy Jaunbachschlucht za vlastným zážitkom. Drevené lávky, tunely a skalné galérie, vodopády a do hladka vymleté skaly robia z tohto dobrodružného úseku rodinnú exkurziu, ktorá sa napriek tomu pravdepodobne nenatiahne ďalej, než je treba, pretože na konci čaká v pravom slova zmysle čokoládová strana Švajčiarska: V Brocu je doma tradičná firma Cailler, ktorá v zbrusu novom návštevníckom centre za sedem miliónov švajčiarskych frankov (otvorenie: august 2010) zavedie návštevníkov pod heslom „pur chocolat - pur émotion" do sveta čokolády. Prehliadka trvá dvadsať minút a končí tam, kde všetko začína: vo výrobe. Odporúča sa ale nevyhodiť si príliš z kopýtka, pretože pred nami je ešte ďalší kulinársky zážitok: ukážková syráreň Gruyeres. Už zďaleka je vidieť stredoveké mestečko s impozantným hradom z 13. storočia. Pri jeho základoch pozýva „Maison du Gruyere" na objavenie legendárneho syra. Výstava o vôni a chuti ponúka zážitok pre všetky zmysly. Kto ale stále ešte nemá dostatok zážitkov, nastúpi do lanovky a deň zakončí na vrchole vyhliadkovej hory Moléson.