Všetkých 26 kantónov za dva dni - peši! Takto celistvo môže návštevník prejsť túto krajinu na „ceste Švajčiarskom" okolo jazera Urnersee. Jednu obzvlášť kúzelnú časť tvorí trojhodinová panoramatická túra z Rütli. Na prastarej ceste stúpa nahor 850 schodov na Seelisberg s jazerom na kúpanie a historickými hotelmi - a klesá dole k stredozemne pôsobiacemu Bauen. Príjazd a odjazd sa koná naozaj romanticky - loďou.

3 hodiny

 

Ďalšie informácie na stiahnutie sú k dispozícii TU (v anglickom jazyku).

 

35 kilometrov rýdzeho turistického pôžitku: Rovnako pestrá ako história Švajčiarska je i táto cesta, ktorá je jej venovaná.

Tomu, kto sa rozhliadne zo Schillerovho balkóna na Marienhöhe pri Seelisbergu, sa otvorí, bez toho aby to vedel, rovnaká panoráma ako členom parlamentu v Berne. S jedným rozdielom: Toto je originál. Ženevský maliar Charles Giron totiž zvečnil v roku 1901 vo svojej nástennej maľbe v sále národnej rady všetky výjavy z histórie Viliama Tella presne z tejto perspektívy. Takéto miesto dýchajúce históriou sa najviac hodí k „ceste Švajčiarskom", ktorá patrí už takmer 20 rokov k jednej z najobľúbenejších peších túr krajiny. Ako dar 26 kantónov ľudu k 700ročnému výročiu konfederácie sa vinie takmer celou jeho históriou. Začína časťou najstarších kantónov Uri, Schwyz, Unterwalden a Luzern na lúke Rütli, mieste zrodu Švajčiarska. Rovnako ako pol tucta ďalších miest na 35 kilometrov dlhej „ceste Švajčiarskom" je lúka dosiahnuteľná loďou. A najštýlovejšie v jednom z piatich parníkov, medzi ktorými je „Uri" najstarší, „Schiller" najladnejší, „Gallia" najrýchlejší a „Stadt Luzern" najprestížnejší. Výstup po 850 schodoch na Seelisberg nie je úplne bez námahy. To isté platí i obrátene pre zostup do Bauen. Zato je človek cestou odmenený nepretržite trvajúcimi prvotriednymi panorámami. V Bauen, ktoré sa vďaka svojej chránenej polohe teší priamo stredozemnej klíme, rastú palmy, figy a všelijaké exotické kvetiny. Ľudia sú pyšní, že sa tu narodil skladateľ národnej hymny „Trittst im Morgenrot daher". Rodný dom pátra Alberika Zwyssiga si však nevyslúžil meno len vďaka nemu: Dnes zastrešuje renomovanú gurmánsku reštauráciu Zwyssighaus.