Rhétská dráha.

Světové dědictví UNESCO – mistrovské dílo železničního stavitelství

Více než sto let stará železniční trať přes Albulu a Berninu je, co se týče stavitelství a vedení trasy, výjimečným mistrovským dílem. Trať je harmonicky zasazena do divoké přírody, a vás čeká velkolepý výlet do průkopnických časů železnice. Od července 2008 patří tratě Rhétské dráhy Albula a Bernina na seznam světového dědictví UNESCO. Dokonalé splynutí krajiny a železnice – dlouhé oblouky, rafinované stavby, tratě vlnící se strmými údolími. Nejatraktivnější místa na trati jsou viadukt Landwasser, točité tunely mezi Bergünem a Predou nebo kruhový viadukt u Brusia. Příklad, který táhne i dnes.


Bernina Express.

Od ledovců k palmám.

Zažijte jeden z nejkrásnějších přejezdů Alp: Tratě Albula a Bernina spojují na točité trase a bez ozubení sever a jih Evropy. Speciálním požitkem je panoramatická jízda Bernina Expressem – okolo ledovců dolů k palmám. Nejkrásnější zážitek v Alpách: Bernina Express jako nejvýše položená železniční trať křižující Alpy spojuje sever Evropy s jihem. A sice nádherným způsobem: Trať zapadá zcela harmonicky do velkolepého světa hor. 55 tunelů, 196 mostů a stoupání až 70 promile zvládá vlak s lehkostí. V 2 253 metrech nad mořem trůní střecha Rhétské dráhy – Ospizio Bernina. Tady se požitky z přírody a kulturní zážitky spojují v jeden, nejkrásnější zážitek v Alpách! Trať z Thusis do Tirana patří pod světové dědictví UNESCO. To je značka.


Ledovcový expres.

Nejpomalejší rychlík světa.

Stoupáte až skoro do oblak, panenskou přírodou, přes mocné horské toky a kolem rozeklaných skalních stěn. Panoramatická jízda v Ledovcovém expresu švýcarskými Alpami se vám vryje do paměti – s atrakcemi od začátku až do konce. Ve Sv. Mořici zdraví svět bohatí a krásní, v Davosu horský vzduch a v Zermattu nejfotografovanější hora, Matterhorn. Mezi nimi cestujete Ledovcovým expresem po Graubündenu a Rýnskou soutěskou, švýcarským „Grand Canyonem“. Ze sluchátek se dozvíte všechny zajímavosti o této transalpské trati – aby vám neušla žádná podívaná.
Po pastvě pro oči následuje pastva pro chuťové buňky – předkrm, hlavní chod a dezert se podávají čerstvé z palubní kuchyně přímo na vaše místo. Nebo si objednejte selský talíř – samozřejmě se sušeným masem Bünderfleisch z regionu. Cesta k požitku je volná: jídlo pro tělo, panoramatické výhledy pro duši. Nechte nás hýčkat vaše smysly.

Brožura Rhétská dráha (2013)

Nejnovější brožuru si můžete objednat nebo stáhnout na http://www.mojesvycarsko.com/…a-draha-2013.


Tipy na výlet.

Muzeum plné zážitků – nové železniční muzeum Albula.

V Bergünu, přímo na trati Albula Rhétské dráhy stojí železniční muzeum Albula. Pomocí upravených místností, originálních exponátů a jedné z posledních lokomotiv nazývané Krokodýl zprostředkovává muzeum historické a aktuální aspekty této nejvelkolepější ze všech švýcarských železničních tratí, která je součástí světového dědictví UNESCO. Na 1 300 m2 návštěvníky čeká přes 400 exponátů z více než stoleté historie. Muzeum naplňuje spousta atrakcí: simulátor jízdy v originální krokodýlí kabině strojvůdce nechá každého řídit lokomotivu. Různé výstavy ukazují návštěvníkům zajímavosti ze světa železnic a na modelu lze tento svět obdivovat v malém měřítku. Také pro děti je tu připraven speciální zážitkový okruh.

Arosa Bahn – 1 000 výškových metrů za 1 hodinu

Jízda začíná v Churu poklidně – kolem městských hradeb a věží Malteserturm a Obertor. Ale brzy je s prohlídkou města na kolejích konec – červený vlak se náhle mění v horskou železnici. Na pouhých 26 kilometrech vyšplhá Arosa Bahn o 1 000 metrů výš. Jako v oblacích vypadá pohled z elegantního viaduktu Langwieser. Nechte svému volnému dni v lázeňském středisku volný průběh: Vyjeďte si lanovkou na Weisshorngipfel a dojděte k horské chatě Carmenahütte nebo na Ochsenalp. Svěží horský vzduch v graubündenském letovisku Arosa pohladí návštěvníka na těle i na duši.

Svět sáněk – vlak a saně

Nejprve se vlak vyšplhá do výše přes viadukty a točité tunely. A pak se jede z výšky 1 800 m n. m. z kopce dolů: Šest kilometrů dlouhý sáňkařský sjezd nabízí parádní zimní radovánky. Z Predy dolů brázdíte uzavřenou silnici vedoucí do průsmyku Albula a projedete minimálně tolika zatáčkami jako vlak. Ale plynuleji a pořádným sněhem, ve dne i v noci. Sáňkařská dráha je večer osvětlena. Tato zábava je vhodná pro rodiny, sportovce a dobrodruhy. Místo z Predy do Bergünu sáňkují největší profíci do údolí po strmé sáňkařské dráze z Darluxu do Bergünu. Na Darlux se dostanete pohodlně sedačkovou lanovkou.

Požitkářský vlak – dobroty na požádání.

V kulinářském vlaku okusíte na každé zastávce jednu specialitu. Panorama Alp a čtyřchodové menu si vychutnáte v našem jezdícím pokušení, Gourminu. Kulinářský vlak vás poveze z Churu, Davosu nebo Sv. Mořice od restaurace k restauraci. Ve vybraných restauracích vás očekávají místní speciality. Carpaccio, Capuns nebo Pudin da la Nona: ochutnejte rozmanitost Graubündenu všemi smysly. Senzační. V Gourminu vykouzlí zkušení kuchaři mezi Churem a Sv. Mořicem nebo mezi Landquartem a Scuolem čerstvě připravené pokrmy pro každý mlsný jazýček. Předkrm podáváme v hradním městě Domletschg, hlavní chod v Albulatalu a dezert v Engadinu nebo naopak. Dopřejte si pastvu pro oči: uvnitř i venku.

Impozantní Rýnská soutěska

Ruinaulta v Graubündenu je jedna z nejvelkolepějších a nejrozmanitějších krajin v Alpách. Divoká soutěska se strhující řekou, bílými strmými stěnami a rozlehlými lesy. Za 10 000 let si Rýn mezi Ilanz a Reichenau prorazil cestu skalní horninou. Vznikla soutěska, které se právem přezdívá „švýcarský Grand Canyon“. Borovicemi olemované skalní útvary fascinují cestující vlakem, pěší turisty i raftaře z celého světa. Prozkoumejte monumentální Rýnskou soutěsku mezi Ilanz a Reichenau ve vlaku.

Radost z koupání a železnice v jednom

Engadin Bad Scuol zahrnuje 8 různých bazénů. Malé, ale hezké jsou také lázně Bad Alvaneu u Tiefencastelu. S jízdenkou Rhétské dráhy Bade-Kombi se do lázní ponoříte o 20 procent levněji. Na ploše více než 2000 m čekají v lázních Engadin Bad Scuol působivé vnitřní bazény, horké vířivky, slané koupele a mnoho dalšího. Ve venkovním bazénu je pod engadinským nebem cítit harmonie horského ovzduší a vody – vířivka pod širým nebem má 34 stupňů. Bad Alvaneu je zdrojem tvořivosti a energie. Lázně napájí léčivý pramen s obsahem síry, který propojuje vnitřní a venkovní bazén, páru a saunu, bublinková lehátka a vířivky. Z Alvaneu vede „Průkopnická stezka“ k impozantní skalní plošině Crap Furò v Parku Ela.

Krok za krokem kolem železnice UNESCO – Bergün–Preda.

Naučná železniční stezka vede z Predy do Bergünu, přímo podál úžasného stavebního díla Rhétské dráhy, podél té části, která je zařazena mezi památky UNESCO. Celková délka naučné stezky je 8 km, výškový rozdíl 400 m od tunelu Albula v Predě (nazývané také brána do Engadinu) až do Bergünu. Na významných místech této trasy najdete tabule s informacemi ke stavbě a jednotlivým úsekům železniční trati. Jízdní řády vás pak informují o tom, kdy bude projíždět příští vlak. Stezka je přístupná od června do října.

Bahn & Bike – na dvou kolech podél úzkokolejky

Zaměstnanci RhB dobře znají spojení túr a dopravy. Při známkách únavy lze kdykoliv přestoupit na vlak. Bahn & Bike – o tom to je. Věci znalí sviští na koloběžce pět kilometrů z Arosy do Litzirüti. Jako v letu se objevuje švýcarský Grand Canyon na elektrokole – z Thusis nebo Ilanz. Nebo se na horských kolech zúčastněte závodu o horskou cenu přes Berninapass – sportovní výzva.

Via Albula/Bernina – Pěší trasa světovým dědictvím UNESCO

10 etap dálkového putování Via Albula/Bernina se přizpůsobí každému rozpoložení. Trasa je jedinečně umístěna – neustále křižuje železniční trať zapsanou na seznamu světového dědictví. Objevování mostů a viaduktů je skoro jako dětská hra. Unavené nohy přestoupí na Rhétskou dráhu. Deset individuálně kombinovatelných etap tvoří cestu po 131 kilometrech světového dědictví UNESCO. Na ní zažijete vysokoalpské, alpské a subtropické oblasti v ráji přírody – pěšky nebo vlakem, rychle nebo pomalu, ze severu na jih nebo naopak.
Swiss Pass.

Představte si, že můžete celé Švýcarsko procestovat s jednou jedinou jízdenkou. Swiss Pass je klíčem k veřejné dopravní síti Švýcarska. Vlaky, autobusy a lodě jsou připraveny, kdykoliv zatoužíte cestovat. To platí pro naše panoramatické vlaky a také pro tramvaje a autobusy v 75 městech. SwissTravelSys­tem.com Jízdenky Swiss Travel System můžete v ČR zakopupit u Českých drah nebo Čedoku, kde můžete rovněž rezervovat panoramatické vlaky Ledovcový expres a Bernina expres. Jízdenky Swiss Travel System můžete v ČR zakoupit u Českých drah nebo Čedoku, kde můžete rovněž rezervovat panoramatické vlaky Ledovcový expres a Bernina expres.
www.MojeSvycarsko.com/sts
www.SwissTravelSystem.com

Family Card

Představte si, že vaše děti mohou po Švýcarsku cestovat bezplatně. Ke Swiss Passu obdržíte rodinnou kartu, se kterou mohou děti do 16 let cestovat vlaky, autobusy a loděmi v doprovodu jednoho rodiče zdarma.
www.SwissTravelSystem.com

Swiss Museum Pass

Představte si, že můžete navštívit 470 švýcarských muzeí, aniž byste platili vstupné. Pokud jde o umění a kulturu, stává se Swiss Pass Museum Passem. Nechte se inspirovat – např. v muzeu železnice Rhétské dráhy v Bergünu.
Přehled všech partnerských muzeí najdete na www.museumspass.ch.