Kempy

Rozhodne najlacnejšou verziou ubytovanie je v kempe. Kempy sú vo Švajčiarsku väčšinou na krásnych miestach, sú vždy čisté a ich sieť je hustá a netreba ich ani v sezóne rezervovať. Ceny kempov v mestách sú zvyčajne vyššie ako ceny kempov i na tých najúžasnejších miestach v prírode. V kempoch sú aj miesta pre obytné autá. Obytné autá mimo to môžu parkovať na tzv Stellplatz (parkovisko, kde sú prípojky na elektrinu a vodu a možnosť vypustiť odpadovú vodu). Stanovanie a parkovanie mimo miesta na to určené nie je vo Švajčiarsku povolené. Núdzové prespanie na parkovisku sa toleruje. Ak sa dohodnete s farmárom, že si postavíte stan na jeho lúke, je aj toto riešením, ale rozhodne neodporúčam spoliehať na to, že si vášho stanu alebo zaparkovaného auta nikto nevšimne. Ukážka cenníka: stan 2x2 m CHF 10, dospelá osoba CHF 8, dieťa 6-15 rokov CHF 4, pes CHF 4, pobytová taxa CHF 1. Ceny sa môžu ešte odlišovať podľa sezóny. Hlavná sezóna je 5. 7. - 11. 8., môže sa tiež regionálne líšiť. Kempy nie sú štandardne vybavené chatkami, ak takéto ubytovanie vyhľadávate, je potrebné si vopred zistiť, či takéto ubytovanie vo vami zvolenom kempe ponúkajú a chatky je potrebné si vopred rezervovať. Výhodou je možnosť spať každý deň inde, nevýhodou voziť si všetko vybavenie so sebou. www.tcs.ch

Prázdninové domy

 Komfortným a lacným riešením je ubytovanie v prázdninovom byte alebo dome. Ak si tu aj budete variť, ušetríte tak za najvyšší výdavok, ktorým je stravovanie v reštauráciách. Ponuku prázdninových bytov nájdete zvyčajne priamo na stránkach vybraného miesta alebo agentúr, ktoré sa na túto ponuku špecializujú. V Českej republike má najväčšiu ponuku prázdninových bytov spoločnosť Interhome. Výhodou je tu, že všetky byty a domy sú pravidelne kontrolované, a objednať aj zaplatiť môžete priamo v Českej republike. Na stránkach www.interhome.cz si možno byty aj domy prezrieť. Cena apartmánu pre 2 osoby na týždeň je už od 2 600 Sk v last minute mimo sezónu (pr. Nendaz), tj 192 Sk osoba / deň. Pre 4 osoby od 4 058 Sk za týždeň, tj 142 Sk osoba / deň. Výhodou je úplná nezávislosť a pohodlie. Najlacnejšie sú ponuky v lete v lyžiarskych strediskách. Napríklad oblasť 4 údolia vo Wallise so strediskami Veysonnaz, Nendaz, Verbier. Nevýhodou je snáď jedine to, že v hlavnej sezóne je zvyčajne potrebné objednať celý týždeň. V menších strediskách nemusí byť ale ani toto pravidlom.

Mládežnícke hostely

 Zaujímavým ubytovaním najmä pre cestovateľov sú vo Švajčiarsku tiež mládežnícke hostely Swiss Youth Hostels. Mládežnícke ubytovne sú aj v tých najvyhlásenejších strediskách ako Zermatt, Sv Moritz, Grindelwald apod. a nie sú určené len mladým podľa veku, ale všetkým, aj rodinám. Samozrejme najlacnejšie sú tu viaclôžkové izby bez príslušenstva, ale vo väčšine dnes nájdete aj dvoch a štvorlôžkové izby. V mládežníckej ubytovni dostanete aj raňajky a môžete si objednať veľmi kvalitnú polpenziu. Cena tu začína na CHF 20 za osobu a deň.  www.youthhostel.ch.

Bed and breakfast

 Ďalšou možnosťou je ubytovanie Bed & Breakfast. Ponuku nájdete na www.bnb.ch

Hotely

 A potom samozrejme hotely všetkých typov a kategórií. Ubytovaní v regióne majú často bonusy v rámci ubytovania. V mestách ako Ženeva a Bazilej je to napríklad cestovný lístok na mestskú dopravu. Pre ubytovaných v lete sú napr. lanovky a horské dráhy zadarmo, a to aj v takých strediskách ako Davos alebo Sv Moritz. Prípadne obdržíte kartu ubytovaného, ​​ktorá oprávňuje k rôznym zľavám na športové aktivity a výlety v oblasti.

Ubytovanie s češtinou

 Ak máte obavu z dohováranie na mieste, môžete využiť ponuky ubytovania v horských chatách v termálnych kúpeľoch Ovronnaz, ktoré prenajíma Češka, ktorá tu trvale žije so svojou rodinou. Kontakt: Martina Remoundeulaz-Kozlova, martinaremondeulaz@seznam.cz. Cena za chalupu / týždeň v lete už od CHF 950, v zime CHF 1 150. Kratšie pobyty CHF 25 osoba / noc.

Tipy

 S výnimkou kempov neodporúčame ísť do Švajčiarska bez predchádzajúcej rezervácie ubytovania. Nehrozí ani tak, že by ste nič nenašli, ale rozhodne vydáte viac peňazí, než keď budete rezervovať vopred. Najširšiu ponuku ubytovania nájdete vo Švajčiarsku na www.stc.ch. Samozrejme nájdete ubytovanie aj na obľúbenom www.booking.com, ale ponuka tu nie je tak široká. Pri hľadaní ubytovania odporúčame tiež hľadať na internetových stránkach zvolenej destinácie.