Davos je kúpeľným mestečkom s 11 tisíckami stálých obyvateľov a jeho nadmorská výška 1 560 metrov nad morom ho robí najvyššie položeným mestom v Európe. Je zložený z dvoch mestských častí Davos Dorf a Davos Platz, ktoré ponúka návštevníkom dohromady okolo 5 600 postelí v hoteloch všetkých kategórií a ďalších viac ako 16 000 lôžok v apartmánoch a privátoch.

. <>  Park v centre Davos Dorf


 Davos nie je len strediskom pre bohatých. Vďaka špeciálnym ponukám si tu pohodovú dovolenku môže dopriať aj bežný turista - už od jednej noci ubytovanie v niektorom z hotelov a apartmánov v oblasti Davos alebo Klosters obdržíte čipovú kartu Davos Klosters Inclusive, ktorá umožňuje bezplatné využívanie všetkých tunajších lanoviek, mestských autobusov alebo 36 kilometrov Rhétské dráhy v 2. triede (úsek Klosters Dorf - Davos - Filisur). Na mnoho ďalších sprievodných služieb potom táto karta poskytuje výrazné zľavy. K ubytovanie môžeme odporučiť napríklad trojhviezdičkový Hotel Ochsen 2 ležiaci neďaleko železničnej stanice a dolnej stanice lanovky na Jakobshorn - jeho izby sú komfortné a napriek tomu cenovo stále celkom výhodné. Zaujala nás výzdoba niektorých izieb historickými motívmi tunajších lanoviek.

. <>  Jeden z izieb hotela Ochsen 2


 V lete je v Davose v prevádzke celkovo 9 lanových dráh v piatich lokalitách. Najväčšou novinkou sa môže pýšiť vrchol Jakobshorn (2 590 m n. m.), kde bola v minulom roku na prvom úseku postavená a uvedená do prevádzky moderné kyvadlová lanová dráha s panoramatickými presklenými kabínami pre 100 osôb. Táto lanovka, ktorej výstavba prišla na 23 miliónov švajčiarskych frankov, vyváža v zime lyžiarov a v lete turistov priamo z centra Davos Platz do medzistanice na Ischalp a vďaka podstatne vyššej prepravnej kapacite skrátila nepríjemné fronty pred nástupom na minimum.

. <>  Priamo z centra Davos Dorf vysúva nová moderná kyvadlová lanovka do medzistanice Ischalp


 Z medzistanice môžeme pokračovať druhým úsekom (tu bola zatiaľ ponechaná existujúca lanovka) až na vrchol Jakobshorn, kde sa nám naskytne skvelý výhľad na okolité trojtisícovky, ktoré sú tu rozosiate doslova jedna vedľa druhej - spomeňme napríklad Tinzenhorn, Pischahorn, Gorihorn, Flüela Wisshorn, Schwarzhorn alebo Sentisch Horn. Komu samotný výhľad z vrcholu nestačí, nepochybne využije niektorú z mnohých značených turistických trás všetkých náročností. Každý si tak môže vybrať pre seba tú najvhodnejšiu. Jakobshorn je tiež veľmi vyhľadávaný paraglidisty. Ak nemáme ubytovanie priamo v centre mesta, môžeme k dolnej stanici lanovky ľahko dôjsť vlakom Rhétské dráhy - železničná stanica je umiestnená len pár desiatok metrov od dolnej stanice lanovej dráhy. Využiť môžeme tiež niektorú z liniek mestského autobusu.

. <>  * Pohľad z Jakobshorn na okolité vrcholky dosahujúce výšku až 3000 metrov nad morom *


 Ďalšie turistickými lokalitami Davose je oblasť Parsenn a Gotschna, kam stúpa ako pozemná lanovka z Davos Dorf (horná stanica na vrchole Weissfluhjoch), tak visutá kyvadlová lanovka zo susednej obce Klosters (horná stanica na vrchole Gotschnagrat). Na protiľahlý vrchol Madrisa zase vysúva z Klosters štvormiestna kabínková lanovka, kde bol pred niekoľkými rokmi vybudovaný detský svet Madrisa-Land. Trochu odľahlom od hlavného centra diania leží Rinerhorn, kam návštevníkov vyváža šesťmiestna kabínková lanovka. Vyhľadávaný je tiež rodinami s deťmi, pretože sa tu nachádza malé alpské zoo. Zabudnúť nesmieme ani na 1 861 metrov vysoký Schatzalp, kde sa nachádza rovnomenný, v secesnom štýle vybudovaný (v rokoch 1898 až 1900) horský hotel a panoramatická reštaurácia s prekrásnym výhľadom na Davos. Vyvezie nás sem pozemná lanovka.


 Autori: Radim Polcer a Roman Gric